میلاد مسعود حضرت علی اکبر (ع ) و روز جوان مبارک باد
78 بازدید
تاریخ ارائه : 7/1/2012 8:21:00 AM
موضوع: رجال و تراجم

روز یازدهم شعبان ، به میمنت خجسته روز میلاد حضرت علی اکبر (ع) " روز جوان " نام گذاری شد ، تا جوانان کشور عزیز ما ایران و سایر جوانان پیرو مکتب اهل بیت (ع) در سراسر جهان با تأسی از سیره و سنت های این جوان رعنای هاشمی ، زندگی و شخصیت خود را متحول گردانیده و آینده پاک تری برای جامعه به ارمغان آورند.

ضمن تبریک و تهنیت این خجسته روز ، مطالبی در خصوص زندگی و شخصیت این جوانمرد هاشمی حسینی را به استحضار می رسانم.

 

حضرت علي اكبر(ع) ، فرزند امام سوم شیعیان حضرت ابي عبدالله الحسين(ع) بنا به روايتي در يازدهم شعبان،(1) سال 43 هجری قمري [ قریب به چهار سال پس از شهادت امیر مؤمنان (ع) ]در مدينه منوره ديده به جهان گشود.

پدر گرامي اش امام حسين بن علي بن ابي طالب(ع) و مادر محترمه اش ليلي بنت ابي مرّة بن عروة بن مسعود ثقفي است .

مادر حضرت علی اکبر (ع)،از بانوان صالحه و متدینه عصر خویش بود که شایستگی همسری سبط رسول خدا (ص) حضرت امام حسین (ع) را به دست آورد.

مادر ليلي، ميمونه دختر ابي سفيان و از طايفه بني اميه مي باشد.(2)

بدين لحاظ، حضرت علي اكبر(ع) به سه طايفه معروف و مهم عرب پيوند پيدا كرده است.

از جانب پدر به طايفه خوش نام و شريف بني هاشم و به بزرگاني چون پيامبراسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، اميرمؤمنان علي بن ابي طالب(ع) و امام حسين(ع) و از جانب مادر به دو طايفه بني اميه و ثقيف و افرادي چون عروة بن مسعود ثقفي، ابي سفيان، معاوية بن ابي سفيان و ام حبيبه همسر رسول خدا(ص) ارتباط فاميلي و خويشاوندي پيدا نمود. به همين جهت وي مورد احترام و اطمينان كامل طوايف مزبور و اهالي مدينه بود.

ابوالفرج اصفهاني از مغيره روايت كرد: روزي معاويه بن ابي سفيان به اطرافيان و هم نشينان خود گفت: به نظر شما سزاوارترين و شايسته ترين فرد امت به امر خلافت چه كسي است ؟ اطرافيان گفتند: جز تو كسي را سزاوارتر به امر خلافت نمي شناسيم! معاويه گفت: اين چنين نيست. بلكه سزاوارترين فرد براي خلافت، علي بن الحسين(ع) است كه جدّش رسول خدا(ص) است و در وي شجاعت و دليري بني هاشم، سخاوت بني اميه و فخر و فخامت ثقيف تبلور يافته است.(3)

درباره شخصيت علي اكبر(ع) گفته شد، كه وي جواني خوش چهره، زيبا، خوش زبان و دلير بود و از جهت سيرت و خلق و خوي و صباحت رخسار، شبيه ترين مردم به پيامبراكرم(ص) بود و شجاعت و رزمندگي را از جدش علي بن ابي طالب(ع) به ارث برده و جامع كمالات، محامد و محاسن بود.(4)

بنا به نقل ابوالفرج اصفهاني، آن حضرت در عصر خلافت عثمان بن عفان (سومين خليفه راشدين) ديده به جهان گشود.(5) اين قول مبتني بر اين است كه وي به هنگام شهادت بيست و پنج ساله بود.

بنابراين، وي در مكتب جدش امام علي بن ابي طالب(ع) و در دامن مهرانگيز پدرش امام حسين(ع) در مدينه و كوفه تربيت و رشد و كمال يافت.

امام حسين(ع) در تربيت وي و آموزش قرآن و معارف اسلامي و اطلاعات سياسي و اجتماعي به آن جناب تلاش بليغي به عمل آورد و از وي يك انسان كامل و نمونه ساخت و شگفتي همگان، از جمله دشمنانشان را برانگيخت.

به هر روي، علي اكبر(ع) در ماجراي عاشورا حضور فعال داشت و در تمام حالات در كنار پدرش امام حسين(ع) بود و با دشمنانش به سختي مبارزه مي كرد.

گفتني است، با اين كه حضرت علي اكبر(ع) به سه طايفه معروف عرب پيوند و خويشاوندي داشته است، با اين حال در روز عاشورا و به هنگام نبرد با سپاهيان يزيد، هيچ اشاره اي به انتسابش به بني اميه و ثقيف نكرد، بلكه هاشمي بودن و انتساب به اهل بيت(ع) را افتخار خويش دانست و در رجزي چنين سرود:

 

أنا عَلي بن الحسين بن عَلي              نحن و بيت الله اَولي بِالنبيّ

أضرِبكُم بِالسّيف حتّي يَنثني                 ضَربَ غُلامٍ هاشميّ عَلَويّ

وَلا يَزالُ الْيَومَ اَحْمي عَن أبي           تَاللهِ لا يَحكُمُ فينا ابنُ الدّعي

وي نخستين شهيد بني هاشم در روز عاشورا بود و در زيارت شهداي معروفه نيز آمده است: السَّلامُ عليكَ يا اوّل قتيلٍ مِن نَسل خَيْر سليل.(7)

علي اكبر(ع) در نبرد روز عاشورا دويست تن از سپاه عمر بن سعد را در دو مرحله به هلاكت رسانيد و سرانجام مرّة بن منقذ عبدي بر فرق مباركش ضربتي زد و او را به شدت زخمي نمود. آن گاه ساير دشمنان، جرأت و جسارت پيدا كرده و به آن حضرت هجوم آوردند و وي را آماج تيغ شمشير و نوك نيزه ها نمودند و مظلومانه به شهادتش رسانيدند.

امام حسين(ع) در شهادتش بسيار اندوهناك و متأثر گرديد و در فراقش فراوان گريست و هنگامي كه سر خونين اش را در بغل گرفت، فرمود: عَلَي الدّنيا بعدك العفا.(8)

در مورد سنّ شريف وي به هنگام شهادت، اختلاف است. برخي مي گويند هیجده ساله، برخي مي گويند نوزده ساله و عده اي هم مي گويند بيست و پنج ساله بود.(9)

اما از اين كه وي از امام زين العابدين(ع)، فرزند ديگر امام حسين(ع) بزرگتر يا كوچك تر بود، اتفاقي ميان مورخان و سيره نگاران نيست. ولي روايتي از امام زين العابدين(ع) نقل شد كه دلالت دارد بر اين كه وي از جهت سن كوچكتر از علي اكبر(ع) بود. آن حضرت فرمود: كان لي اَخً يُقال له عَليّ، اَكبر مِنّي قَتَله الناس (10)

 

 

 

منابع :

 

1- مستدرك سفينه البحار ، ج 5، ص 388

2- أعلام النّساء المؤمنات ، ص 126؛ مقاتل الطالبيين ، ص 52

3- مقاتل الطالبيين، ص 52؛ منتهي الآمال ، ج1، ص 373 و ص 464

4- منتهي الآمال، ج1، ص 373

5- مقاتل الطالبيين، ص 53

6- منتهي الآمال، ج1، ص 373؛ الارشاد ، ص 459

7- منتهي الآمال، ج1، ص 375

8- همان

9- همان و الارشاد، ص 458

10- الطبقات الكبري ، ج5، ص 211

( بر گرفته از کتاب روز شمار تاریخ اسلام ، ج 5 ، ماه های رجب و شعبان ، تالیف سید تقی واردی )  ووبسایت : www.waredi.com